Schola Młodzieżowa "ANGELICO"

Scholę młodzieżową prowadzi Pan Piotr Zaradkiewicz. Składa się ona z kilkunastu młodych ludzi, którzy chcą poprzez śpiew chwalić Pana Boga i ubogacać przy tym piękno liturgii.

Próby odbywają się w piątki o godz. 17.00 w salce parafialnej. Serdecznie zapraszamy osoby, które chciałyby się włączyć do scholii.

"Śpiewajcie Panu pieśń nową, śpiewajcie Panu, wszystkie krainy! Śpiewajcie Panu, błogosławcie Jego imię, z dnia na dzień głoście Jego zbawienie!" (Ps 96, 1-2)

 

MUZYKA MŁODZIEŻOWA W PARAFII ŚW. PROKOPA W BŁĘDOWIE

Początki muzyki młodzieżowej w parafii św. Prokopa w Błędowie sięgają połowy lat 70-tych , kiedy to powstał dziecięcy zespół muzyczny p.w. Św. Cecylii zwany Cecyliankami. Zespół składał się z kilkunastoosobowej grupy dzieci. Kilkoro z nich grało na mandolinach, jedno na akordeonie, jedno na instrumentach perkusyjnych oraz dwie trąbkach. Założycielami i opiekunami zespołu byli ówczesny organista p. Hipolit Jung oraz siostra proboszcza błędowskiej parafii, p. Maria Ossowska. Grupa "Cecylianki" grała na niektórych mszach dla dzieci o godzinie 9:00 oraz wystawiała różne przedstawienia o tematyce religijnej np: o życiu św. Stanisława Kostki, jasełka i inne. Zespół "Cecylianki" działał do połowy lat osiemdziesiątych.
Na początku lat osiemdziesiątych w błędowskim kościele grywał także młodzieżowy zespół pod kierunkiem Mirosława Stanisławczyka w składzie: Mirosław Stanisławczyk (organy), Krzysztof Kępka (gitara solowa), Leszek Szymański (gitara basowa) i Krzysztof Mazurkiewicz (perkusja).
Zespół grał młodzieżowe piosenki religijne na mszach dla młodzieży oraz majówkach . W 1984 r. w wyniku inspiracji ówczesnego prefekta ks. Wiesława Szewczyka i dzięki dużej pomocy proboszcza ks. Jana Lubaczewskiego powstał młodzieżowy zespół i schola przy tutejszej parafii . W 1985 r. za jego radą zespół przyjął nazwę ANGELICO.

Zespół miał następujący skład:

  • Benedykt Kozłowski (gitara rytmiczna),
  • Arkadiusz Sybilski (gitara basowa),
  • Andrzej Boniecki (gitara solowa),
  • Andrzej Mikołajczyk (organy),
  • Adam Majewski (instrumenty perkusyjne),
  • Paweł Sybilski (instrumenty perkusyjne).

W skład scholi wchodzili:
Witold Beliniak, Agnieszka Małachowska, Beata Małachowska, Katarzyna Lewicka, Małgorzata Ryska, Wanda Krzyżanowska, Katarzyna Kudlak, Krystyna Ostrowska, Elżbieta Kłos, Jadwiga Boniecka, Beata Słomińska, Elżbieta Słowińska, Mieczysława Kołacz, Agnieszka Kołacz, Małgorzata Zgutczyńska.

 

Zespół "ANGELICO" występował na mszach i uroczystościach religijnych m.in.: msze odpustowe w Błędowie, Szczukach, Białej Rawskiej, Sadkowicach, Lubanii i Łęczeszycach, na mszy dożynkowej w Grójcu, na mszy z okazji 10-lecia koronacji cudownego obrazu w Lewiczynie w 1985 r. Od 1985 r. zespół uświetniał swoją muzyką msze i przyjęcia prymicyjne wielu neoprezbiterów seminarium warszawskiego.

Równolegle prowadzona była pod kierunkiem Małgorzaty Rylskiej działalność dramatyczna - zespół wystawiał jasełka i przedstawienia męki Pańskiej do tekstów pisanych przez samą organizatorkę. W przedstawieniach brała udział młodzież z całej parafii, łącznie około 40 osób. Do przedstawień scenografię budował Witold Beliniak, m.in. szopkę pełnowymiarową krytą strzechą, wewnątrz której występowali aktorzy oraz krzyż na którym zawisł naprawdę (co prawda bez używania gwoździ) grający Jezusa Andrzej Boniecki. Robiło to duże wrażenie na widzach - zespół miał wiele propozycji występów w innych parafiach, ale rozbudowana scenografia była dużą przeszkodą.
Pierwsze przedstawienie jasełek odbyło się bezpośrednio przed pasterką, którą odprawił proboszcz ks. Jan Lubaczewski na ołtarzu ustawionym w drzwiach szopy, w której byli aktorzy przy żłóbku.
Pod koniec 1989 r. zespół w tym składzie i formule przestał istnieć.
Od 1990 r. pod nazwą "Anielico" na mszach młodzieżowych i uroczystościach parafialnych występował zespół w składzie: Benedykt Kozłowski (instrumenty klawiszowe), Marita Pruszyńska (instrumenty klawiszowe, wokal), Krzysztof Grzejszczyk (gitara basowa).
W roku 1992 w parafii św. Prokopa w Błędowie pojawił się kolejny organista, mgr Piotr Zaradkiewicz. Wiadomo już było, że wraz z przyjściem nowego muzyka, schola rozpocznie nowy rozdział swojej działalności - tak też się stało. Doskonała organizacja i ciężka praca, doprowadziły do nagrania przez zespół pierwszej kasety o nazwie "ANGELICO Śpiewa Panu i Maryi". W realizacji projektu uczestniczyła schola w odmienionym składzie: Aneta Andruszkiewicz, Justyna Kępka, Patrycja Kępka, Małgorzata Kołacz, Justyna Mikowska, Katarzyna Kucharska, Magdalena Legucka, Marita Snopek, Agnieszka Niewolska, Justyna Nowocin, Mariola Puchalska, Ewa Turzyńska, Jolanta Turzyńska, Joanna Wąsiewicz i Katarzyna Potrzebowska - solistka zespołu.
Akompaniamentem zajęli się: Benedykt Kozłowski (instrumenty klawiszowe, gitara klasyczna) i Rafał Legucki (instrumenty klawiszowe).
Z biegiem lat skład scholi stopniowo zmieniał się. Śpiewały w niej już tylko dziewczęta, głównie uczennice szkoły podstawowej. Problemy pojawiały się, gdy duża grupa osób musiała pożegnać się z Błędowem, przenosząc się do nowej szkoły, co wiązało się z ograniczeniem czasu, coraz mniejszą frekwencją, aż w końcu - odejściem z "ANGELICO". Tak właśnie było z kolejnym składem. Uwieńczeniem ośmioletniej pracy błędowskiej scholi z nowym opiekunem, była kolejna kaseta o tytule "Świat na Ciebie czeka, Panie", nagrana w roku 2000. Po raz kolejny nagranie zrealizowano w warunkach domowych - sali katechetycznej, mieszczącej się nieopodal małego kościoła.

Repertuar drugiej kasety obejmował 20 pieśni adwentowych i kolęd. Wykonał je skład: Anna Brudes, Ilona Dobrosz, Karolina Hermanowicz, Anna Jakubisiak, Patrycja Kępka, Katarzyna Kucharska, Magdalena Legucka, Małgorzata Malczewska, Magdalena Malicka, Agnieszka Niewolska, Justyna Nowocin, Małgorzata Olesińska, Mariola Puchalska, Anna Skarzyńska, Karolina Smoleńska i Joanna Wąsiewicz. Najmłodszą solistką scholi była Aneta Wojtczak.
Na instrumentach klawiszowych zagrali: Rafał Legucki, Dariusz Wojtczak i Piotr Zaradkiewicz.

W roku 2000 dużo mówiło się o zakończeniu działalności scholi, ze względu na wspomniane wcześniej odejście z "ANGELICO" dużej grupy dziewcząt. Gdy jednak rozprowadzana była druga kaseta, wzrosła popularność zespołu, dzięki czemu skład scholi gwałtownie się powiększył, między innymi o niektóre obecne członkinie scholi. Wraz ze zmianą składu, powrócił jej "weteran" - Benedykt Kozłowski.
Od roku 2000 formował się także obecny skład scholi "ANGELICO". Obecnie tworzą ją: Agata Bajerska, Małgorzata Dobrosz, Aleksandra Gajcy, Agata Hermanowicz, Izabela Krasuska, Sylwia Kowalska, Ewelina Mikołajczyk, Wioleta Nawrocka, Anna Nowocień, Angelika Oraczewska, Anita Plaskota, Monika Sieradzan i Milena Wasilewska. Tradycją stała się oprawa muzyczna mszy niedzielnych o godzinie 9:00. Przez kilka lat dziewczyny szkoliły swój warsztat, organizując regularne próby w sali katechetycznej. Bardzo poszerzył się także, wykonywany przez dziewczęta repertuar: wzbogacił się on o pieśni wielogłosowe, obcojęzyczne, pieśni oazowe i pastorałki. Fenomen "ANGELICO" polega na tym, iż na przestrzeni lat można zauważyć diametralną różnicę w umiejętnościach wokalnych, które wciąż są rozwijane. Dlatego właśnie błędowska grupa zaczęła uczestniczyć w konkursach pieśni sakralnej. Poprzedni skład wziął udział w Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu, wykonując swój sztandarowy utwór pt.: "Uciekali" z musicalu Metro.

Obecna grupa swój debiut konkursowy miała w maju roku 2006. Tu niestety - ze względów niezależnych od siebie - dziewczęta wystąpiły bez instruktora, który jednak myślami był ze swymi podopiecznymi. Chyba to właśnie sprawiło, że "ANGELICO" zajęła wtedy 3 miejsce, wykonując pieśni "Maryjo śliczna Pani" i "Idziesz zagubiony przez świat". Schola wystawiła także swoją reprezentantkę w kategorii solista. Agata Hermanowicz zajęła wtedy 2 miejsce. Jury w jej wykonaniu usłyszało piosenki: "Zaufaj Panu" - które to stało się piosenką finałową, a także "Ave Maria - Na skraju wioski", zainspirowane perfekcyjnym wykonaniem Piotra Zaradkiewicza na kasecie w roku 1995. "ANGELICO" otrzymała wtedy swoje pierwsze nagrody: odtwarzacz DVD (podarowany Gimnazjum w Błędowie), komplet płyt DVD, odtwarzacz mp3, książki i puchar.

Rok 2006 obfitował w sukcesy. W okresie zimowym schola rozpoczęła pracę nad nowym repertuarem bożonarodzeniowym, czego owocem był koncert kolęd i pastorałek w niedzielę, 4 stycznia 2007r., po mszy o godzinie 9:00. Akompaniował oczywiście Benedykt Kozłowski, repertuar zaś został wybrany przez Piotra Zaradkiewicza. Widzowie mieli okazję usłyszeć m.in.: "Mary's Boy Child", "Lulaj Go Matko, lulaj", "Święty Niepojęty", "Przekażmy sobie znak pokoju", a także słynne już "Uciekali" w nowej aranżacji. Dziewczęta po raz pierwszy wystąpiły w swoich nowych strojach.
Koncert doszedł do skutku dzięki największemu dotąd sukcesowi scholi "ANGELICO" na skalę ogólnopolską. Mowa tu o udziale w "Radomskich Spotkaniach Kolęd i Pastorałek". Zespół przygotował trzy utwory: "Mary's Boy Child", "Cicha Noc" i "Uciekali". Radomska komisja doceniła trud włożony w przygotowanie kolęd i pastorałek, a także poziom wykonania, nagradzając zespół mini wieżą stereo, a także kwalifikując "ANGELICO" do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie". Schola z Błędowa stała się jednym z pięciu najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Scholę "ANGELICO" tworzy grupa osób, pragnąca z całego serca wychwalać Pana, poprzez swój śpiew. Dzięki zespołowi nawiązują się nowe przyjaźnie, na próbach panuje ciepła atmosfera. Pod względem technicznym, chcielibyśmy wciąż się rozwijać, wręcz dążyć do perfekcji. Jesteśmy pewni, że trud i wysiłek włożony w pracę w scholi, zaowocuje w przyszłości kolejnymi sukcesami.

Benedykt Kozłowski
Agata Hermanowicz

Copyright © 2009 A.Ufnal